Czesne w szkole niepublicznej
Czesne to nic innego jak opłata za naukę dziecka w szkole, zazwyczaj wyrażona w formie miesięcznych rat. Jest jedną z najważniejszych cech odróżniających placówki niepubliczne od szkół publicznych, w których w Polsce nauka jest bezpłatna.
Czesne jest pobierane w każdej placówce niepublicznej, ponieważ stanowi jedno z podstawowych źródeł finansowania działalności edukacyjnej, na które składają się:
środki pieniężne pochodzące z wpłat wpisowego i czesnego dokonywanych przez rodziców uczniów,
darowizny osób fizycznych i prawnych,
dotacje przewidziane przepisami prawa.
Jedynym wyjątkiem są tu szkoły realizujące zadania edukacyjne na zlecenie organów publicznych i tym samym w całości utrzymywane przez państwo. W pozostałych typach szkół czesne jest wymagane, dlatego myśląc o szkole innej niż publiczna dla dziecka, trzeba się liczyć z opłatami.
Czesne w szkołach niepublicznych nie jest opłatą jednorodną, jego wysokość zależy od wielu czynników, przede wszystkim od oferty edukacyjnej, jaką dana szkoła proponuje, i etapu edukacji, którego ta oferta dotyczy.
Co otrzymamy w zamian?
Opiekę nad uczniem od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00;
Naukę w szkole podstawowej obowiązkowych przedmiotów ogólnokształcących zgodnych z podstawą programową MEN i w oparciu o zatwierdzone przez nie programy nauczania, wzbogacone treściami programowymi z języka angielskiego.
Dwujęzyczne zajęcia z przedmiotów: plastyka, technika, geografia wos w klasach wyższych i wybrane zajęcia edukacyjne w zakresie nauczania zintegrowanego w wymiarze 2 godziny tygodniowo w klasach I-III
Lekcje języka obcego z nativem (j. angielski, j. niemiecki)
Zajęcia ponadobowiązkowe / fakultatywne organizowane przez szkołę w tym: samodzielną pracę uczniów pod opieką i z pomocą nauczyciela (np. odrabianie lekcji, konsultacje indywidualne z wybranych przedmiotów);
Koła zainteresowań, zajęcia wspierające.
Opiekę i porady pedagoga szkolnego oraz psychologa;
Zajęcia sportowe organizowane przez szkołę w ramach lekcji wychowania fizycznego, np. nauka pływania, szachy w kl. I-VI;
Udział w projektach szkolnych finansowanych z funduszy zewnętrznych.
Zestaw wypożyczanych podręczników i zeszytów ćwiczeń dla ucznia do zajęć obowiązkowych;
Transport na obowiązkowe zajęcia organizowane przez szkołę.
Korzystanie z programów prozdrowotnych – warzywa i owoce w szkole, mleko w szkole,
Konkursów przedmiotowych opłacanych przez szkołę,
Dodatkowo płatne:
Dobrowolne ubezpieczenie grupowe od następstw nieszczęśliwych wypadków;
Wyżywienie - obiady
Zewnętrzne egzaminy z j. angielskiego w tym egzaminy obowiązkowo wymagane przez szkołę;